DWÓJKOWE
PROJEKTY EDUKACYJNE
Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny
"Mitologia do działania skłania"
Ten niezwykle widowiskowy i lubiany przez uczniów projekt międzyprzedmiotowy w SP nr 2 w Kolnie był realizowany w terminie od 14 lutego do 14 marca. Był to miesiąc pełen niezwykłych aktywności, gdyż do projektu przystąpiły trzy klasy piąte: VA, VB, VC (ponad 60 uczniów) oraz aż 9 nauczycieli, uczących łącznie 7 przedmiotów!
Tematyka mitologiczna, wynikająca z realizacji podstawy programowej, została tak skorelowana, aby piątoklasiści zestawiali ze sobą treści przedmiotowe dotyczące greckich mitów i ich wciąż żywego wpływu na kulturę i literaturę współczesną. I tak:
➡️Na języku polskim, oprócz zapoznania z treścią najpopularniejszych mitów, badaliśmy wpływ mitologii na nasz ojczysty język. Poznaliśmy znaczenie mitologicznych frazeologizmów, które na dobre zadomowiły się w polszczyznie. Tworzyliśmy opowiadania twórcze na podstawie poznanych mitów oraz karty mitologicznych bohaterów. Redagowaliśmy opisy dzieł sztuki czerpiących z bogactwa mitologii.
➡️Na historii zgłębialiśmy tajniki Hadesu, czyli mitologicznego Krolestwa Umarłych oraz poznawaliśmy sekrety greckich bóstw ucztując z nimi na Olimpie.
➡️Na lekcjach geografii rozmawialiśmy o Grecji. Uwzględniliśmy następujące zagadnienia, wykorzystując w naszej pracy atlasy, mapy i internetowe zasoby geograficzne:
1. Położenie i oblewające wody
2. Największe wyspy
3. Sąsiadujące państwa
4. Surowce mineralne
5. Zabytki, największe atrakcje (wytyczyliśmy turystyczny wakacyjny szlak wyprawy śladem bóstw olimpijskich)
6. Uprawiane rośliny
7. Typowe potrawy
8. Religie
➡️Na informatyce, wykorzystując umiejętności polonistyczne i notatki z lekcji, uczyliśmy się obsługi aplikacji TIK cardmaker, dzięki której wygenerowaliśmy i wydrukowaliśmy karty postaci mitologicznych. Dzięki Laboratorium Przyszłości i drukarce 3D powstały nasze piękne atrybuty i dekoracje zaprezentowane podczas finału akcji - Orszaku Bóstw Greckich w dniu 10 marca.
➡️Podczas zajęć technicznych ponownie korzystaliśmy ze sprzetu z Laboratorium Przyszłości, tworząc przepyszne specjały kuchni śródziemnomorskiej takie jak: koreczki owocowe podawane w granacie tortille warzywne z sosem czy tradycyjną sałatkę grecką 🥗
➡️Na plastyce podziwialiśmy obrazy o tematyce mitologicznej i zgłębialiśmy wpływ mitologii na sztukę, a także omawialiśmy elementy greckiego stroju.
➡️Na muzyce wstaliśmy ze szkolnych ław, aby poznać układ choreograficzny słynnej greckiej zorby, którą tańczyliśmy podczas Orszaku Bóstw Greckich, zapraszając do wspólnej zabawy chętnych i roztańczonych uczniów. W taki niecodzienny sposób poznawaliśmy kulturę Grecji. Słuchaliśmy też greckich piosenek oraz typowych dla tamtejszej muzyki instrumentów. Uczyliśmy się tańczyć greckie sirtaki.
Finał projektu odbył się w piątek 10 marca. Tanecznym krokiem, przy dźwiękach zorby, spłynęliśmy z Olimpu prosto na ulicę Szkolną wprost do gabinetu Pani Sekretarki, której złożyliśmy słodki olimpijski dar - ambrozję. Odwiedzaliśmy - również ze słodkimi darami i mini flagami Grecji- także wybrane klasy, którym nasze bóstwa zaprezentowały swoj autorski hymn, odśpiewany przez mitologiczny chór oraz scenki rodzajowe.
Z kolei w czasie 2 długich przerw nasi greccy wysłannicy, rozlokowani obok niebieskich ekranów w 6 punktach lokalizacyjnych na 3 szkolnych kondygnacjach, zapraszali uczniów do wspólnej zabawy podczas stacji zadaniowych. Kusili nas przygotowanymi przez siebie quizami i konkursami: była tu gra memory, mitologiczne koło fortuny, drzewko genealogiczne i szereg pytań i zagadek dzięki którym każdy chętny uczeń mógł wziąć udział w mitologicznej loterii nagród - wystarczyło zaliczyć minimum 3 stacje zadaniowe, uzyskać przepustkę dzięki poprawnej odpowiedzi na pytanie z zakresu znajomości mitów, a następnie zgłosić swój udział w loterii u koordynatora akcji - bogini Artemidy znanej też jako Diana.
Zabawa była przednia! Na ten jeden marcowy piątek nasza szkoła zamieniła się w prawdziwy Olimp, a wspaniale wystylizowani uczniowie z całą pewnością zapamiętają omawione treści mitologiczne na długo!