DZIEŃ PAMIĘCI 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱 OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 85. rocznica II masowej zsyłki Polaków na Sybir zostały dziś upamiętnione w wyjątkowy sposób przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie. Harcerska warta honorowa oraz symboliczny apel poległych uświetniły dzisiejsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku. Odbyły się również okolicznościowe prelekcje uzupełnione prezentacjami multimedialnymi na ten temat.
Trochę historii... 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Nasz kraj od lat kultywuje pamięć o polskich ofiarach stalinizmu. W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali prawie 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli, głównie oficerów Wojska Polskiego.
Symboliczną datą Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest 13 kwietnia. Inicjatorem tegorocznych obchodów upamiętniania ofiar zbrodni katyńskiej wśród szkolnej społeczności jest Podlaski Kurator Oświaty pani Agnieszka Krokos-Janczyło.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej świadom doniosłości 85. rocznicy zbrodni katyńskiej podjął 24 lipca 2024 roku uchwałę ustanawiającą rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
Zbrodnia katyńska
Nazwa “zbrodnia katyńska” pochodzi od wsi Katyń koło Smoleńska, na terytorium dzisiejszej Federacji Rosyjskiej. W pierwszej dekadzie kwietnia 1940 r. w tamtejszym lesie rozpoczęły się egzekucje polskich jeńców, przetrzymywanych wcześniej w obozie w Kozielsku. Trwały do połowy maja. Strzałem z pistoletu w tył głowy zamordowano tam ok. 4400 osób. Wykonawcą zbrodni byli funkcjonariusze NKWD. Rozkaz likwidacji polskich jeńców przyszedł prosto z Moskwy - decyzję podjął Stalin i jego najbliżsi współpracownicy. Ludobójstwa dokonano w ścisłej tajemnicy, Rosja nie przyznawała się do tego przez pół wieku, choć już w 1943 r. Niemcy znaleźli w lesie katyńskim tzw. doły śmierci, w których ukryto zwłoki.
Na zbrodnię katyńską składają się tak naprawdę różne miejsca egzekucji, oprócz lasu koło Katynia także:
Charków na Ukrainie - wymordowanie ok. 3800 oficerów WP, jeńców obozu w StarobielskuTwer (d. Kalinin) w Rosji - 6300 jeńców obozu w Ostaszkowie, głównie policjantów i funkcjonariuszy KOP (w tym ponad 5,5 tys. szeregowych i podoficerów)Kijów, Charków i Chersoń na Ukrainie - w sumie 3435 zamordowanychMińsk na Białorusi - 3870 zamordowanych (ciała najprawdopodobniej zakopano w Kuropatach)
(Źródło: www.gdansk.pl)